Sports Fixture Preview

North Tipperary take their place in the county under-21A hurling semi-finals

Brian McDonnell

Reporter:

Brian McDonnell

Email:

bmcdonnell@tipperarystar.ie

North Tipperary take their place in the county under-21A hurling semi-finals

Gortnahoe-Glengoole captain Ronan Teehan pictured accepting the Mid Tipperary under-21B hurling cup from Mid Board chairman Joe Kennedy and secretary Sally Young. Photo: Eamonn McGee

Last week it appeared as if North Tipperary would not be represented in the county under-21A hurling championship when the clubs involved at the semi-final stage of their divisional competition refused to nominate a club to participate in a county semi-final against Carrick Swan.

But, in an about turn of staggering proportions, the under-21A county final, which now features Thurles Sarsfields, will now be played on Sunday, December 11th.

Meanwhile the North Tipperary under-21A hurling championship final will take place on Saturday next, December 3rd in Templederry between Toomevara and Kilruane MacDonagh’s (throw-in 1.30pm) while the winner of that clash will face Carrick Swan in a county under-21A hurling semi-final on Sunday, December 4th.

Happily, the Tipperary Water County Under-21B Hurling Championship final will take place on Sunday, December 4th in Holycross (1.30pm) when Ballinahinch-Templederry face Gortnahoe-Glengoole in what is expected to be a cracker.

DR HARTY CUP

The last 16 of the Dr Harty Cup will see Tipperary rivals Thurles CBS and Abbey CBS pitted against one another. Meanwhile Our Lady's Templemore will take on Árdscoil Uí Urmaltaigh, Bandon and Nenagh CBS will face Castletroy College.

On Wednesday, November 30th Our Lady’s Templemore meet Árdscoil Uí Urmaltaigh, Bandon in Ballyagran, Limerick at 1.30pm while Newport hosts the clash between Nenagh CBS and Castletroy College (1.30pm). Thurles CBS will be in knock-out action on Thursday, December 1st against Abbey CBS in Dundrum (2pm).

The full last 16 draw is as follows: Thurles CBS v Abbey CBS, Our Lady's Templemore v Árdscoil Uí Urmaltaigh, Bandon, Árdscoil Rís, Limerick v Scoil Na mBraithre, Rathluirc, St Francis College, Rochestown v Christian Brothers College, Cork, Nenagh CBS v Castletroy College, De La Salle v Blackwater Community School, Lismore, Scoil Na Trioniode, Doon v CBS Midleton and Coláiste Cholmáin Fermoy v St Flannan's, Ennis.

Thurles CBS are seeking their ninth provincial under-18.5A colleges crown, a title the famed secondary school last won in 2015. This year the Thurles CBS team is managed by Eamonn Buckley, Ollie Kelly and Patrick McCormack (junior). Our Lady’s Templemore featured in the 2016 final, but lost out to Limerick’s Árdscoil Rís - Our Lady’s won the coveted Munster colleges title once previously (1978). Nenagh CBS have never won the Dr Harty Cup while Abbey CBS, Tipperary won the title on one previous occasion (1959).

MUNSTER JUNIOR B CHAMPIONSHIPS

In the Munster junior B hurling championship semi-final hosted by the Killeedy club in Limerick on Sunday Tipp's Upperchurch-Drombane beat Murroe-Boher (1-12 to 2-8) to book their place in the provincial final. Meanwhile on Sunday, December 4th Tipperary’s junior B football champions Arravale Rovers will face Oola in Knockaderry, Limerick at 2.30pm in a provincial quarter-final.

RUGBY FIXTURES

Saturday, December 3rd
Ulster Bank League Division 2A
Nenagh Ormond v Blackrock College in New Ormond Park @ 2.30pm
Queen’s University v Cashel RFC in Dub Lane @ 2.30pm

Sunday, December 4th
Munster Junior League Division One
Clonakilty v Kilfeacle & District in The Vale @ 2.30pm
Cobh Pirates v Clanwilliam in Cobh @ 2.30pm
Galbally v Clonmel in Galbally @ 2.30pm
Munster Junior League Division Two
Thurles RFC v Crosshaven in Thurles @ 2.30pm

SOCCER FIXTURES

Tipperary South & District League
Thursday, December 1st
Tipperary Cup 1st Round
St Michael's v Ballyneale 8pm

Saturday, December 3rd
FAI Youth Cup Third Round
College Corinthians v Clonmel Celtic, 2pm
Clonmel Town v Skerries Town or Prosperous United 2pm
Rathkeale FC v St Michael’s 2pm
Youth League Division 1
Cahir Park v Clonmel Town 2.30pm
FAI Junior Cup Fifth Round
Knocknaheany FC (Cork) v Peake Villa 2pm

Sunday, December 4th
FAI Junior Cup Fifth Round
Clonmel Celtic v Dingle Bay Rovers, 2pm
Tipperary Cup First Round
Moyglass United v Clonmel Town B 12pm
Glengoole United v Two Mile Borris 11am
Bansha Celtic B v Kilsheelan United 2pm
Killusty v Tipperary Town A 2pm
Slieveardagh United v Donohill and District 2pm
Cashel Town B v Killenaule Rovers 11am
Vee Rovers v Wilderness Rovers 2pm
Burncourt Celtic v Mullinahone 2pm
Cashel Town v Cahir Park 2pm
Galbally United v Tipperary Town B 2pm
Old Bridge v Cahir Park B 11am
Kilmanahan United v Suirside 2pm
Redmondstown v St Michael’s B 11am
Cullen Lattin v Bansha Celtic 11am

North Tipperary & District League
Friday, December 2nd at 7.30pm
Division 1 League
Rearcross United v Moneygall

Saturday, December 3rd
Munster Youths Cup at 2pm
Lough Derg v Ballymackey
Youths League Group A
Moneygall v Borrisokane 2.30pm
Youths League Group B
Clonmore v Holycross 2.30pm
BT Harps v Arra Rovers 2.40pm

Sunday, December 4th
FAI Junior Cup Fifth Round at 2pm
Midleton v Thurles Town
Premier Division League
Nenagh Celtic v Roscrea United 2pm
BT Harps v Ballymackey 11.30am
Borrrisokane v Cloughjordan 11.30am
Division 1 League
Borroway Rovers v Clodiagh Rangers 11.30am
Arra Rovers v Nenagh Celtic B 2pm
Holycross v Portumna Town 2pm
Ardcroney v Roscrea Utd B 11.30am
Nora Kennedy Cup Firt Round
Borrisokane B v Templetuohy 2pm
Division 2 League
Cloughjordan B v Ballymackey B 2pm
Gurtagarry v Clodiagh Rangers B 2pm
BT Harps B v Rearcross B 2pm