Fixtures Guide

Here is your guide to a weekend of Tipperary sport

Brian McDonnell

Reporter:

Brian McDonnell

Email:

bmcdonnell@tipperarystar.ie

Here is your guide to a weekend of Tipperary sport

Pa Bourke will be hoping to star for Thurles this weekend.

The mighty Thurles Sarsfields are odds-on favourites to land a 35th county senior hurling title following their semi-final win over Clonoulty-Rossmore - the Sars are now chasing their sixth title in eight years (2009, 2010, 2012, 2014 & 2015) and will pit their wits against Dan Hackett's Kiladangan team on Sunday next at Semple Stadium, Thurles (3.30pm).

Kiladangan caught the eye of many observers with a comprehensive 2-16 to 0-13 semi-final win over Killenaule and progressed to their first final appearance since 1938 thanks to a performance which featured two Joe Gallagher goals.

And, you could not ask for a better curtain raiser at Semple Stadium, Thurles next Sunday (1.15pm) - make sure to get in early and take the county minor A hurling final between JK Bracken’s Óg and St Mary’s Clonmel while the Cashel King Cormacs team will be introduced to the crowd in honour of their 1991 county final triumph.

GAELIC GAMES
Saturday, October 15th
Tipperary Water County Minor B Hurling Championship Final
Cashel King Cormacs v Skeheenarinky-Clonmel Og in New Inn @ 2pm
County Senior Hurling Relegation Play-Off
Silvermines v Knockavilla Kickhams in Templemore @ 2.30pm
Tipperary Water County Intermediate Hurling Championship Semi-Finals
Lattin-Cullen Gaels v Newport in Dundrum @ 2pm ET
Thurles Sarsfields v Sean Treacy's in Dundrum @ 3.30pm ET
Tipperary Water County Intermediate Football Semi-Finals
Golden-Kilfeacle v Father Sheehy's in Leahy Park, Cashel @ 2pm ET
Moyne-Templetuohy v Fethard in Boherlahan @ 2.30pm ET
Tipperary Water County Senior Football Championship Quarter-Finals
Clonmel Commercials v Arravale Rovers in Cahir @ 2.30pm ET
Kilsheelan-Kilcash v Ballyporeen in Cahir @ 4pm ET
Loughmore-Castleiney v Galtee Rovers-St Pecaun in Leahy Park, Cashel @ 4pm ET
Mid Tipperary Junior B Hurling Championship Final
Gortnahoe v Upperchurch in The Ragg @ 4pm ET
South Tipperary Junior A Hurling Championship Final
St Patrick's v Ballybacon-Grange in Clonmel Sportsfield @ 2.30pm
South Tipperary Junior A Football Championship Final
Ballingarry v Carrick Davins in Clonmel Sportsfield @ 4pm

Sunday, October 16th
Tipperary Water County Minor A Hurling Championship Final
JK Bracken's Og v St Mary's Clonmel in Semple Stadium, Thurles @ 1.15pm
Tipperary Water County Senior Hurling Championship Final
Kiladangan v Thurles Sarsfields in Semple Stadium, Thurles @ 3.30pm ET
Mid Tipperary Junior B Football Championship Final
Boherlahan-Dualla v Moyne-Templetuohy in Drombane @ 11am ET
South Tipperary Under-21B Hurling Championship
Grangemockler-Ballyneale v Knockmealdown Gaels in Fethard GAA Park @ 12 noon
Clerihan v Carrick Davins in Kilsheelan @ 12 noon
Ballybacon-Grange v Skeheenarinky-Clonmel Og in Ballylooby @ 12 noon
Mullinahone v Cahir in Ned Hall Park @ 12 noon
South Tipperary Under-21A Hurling Championship
Killenaule v Kilsheelan-Kilcash in Cloneen @ 12 noon
Ballingarry v Moyle Rovers in Killenaule @ 12 noon
Carrick Swans v Anner Gaels in Monroe @ 12 noon

CAMOGIE

Sunday, October 16th
County Tipperary Senior Camogie Final Replay
Borris-Ileigh v Burgess-Duharra in the Camogie Grounds, The Ragg @ 12 noon

SOCCER

North Tipperary & District League
Friday, October 14th at 7pm
Division 2 League
Rearcross B v BT Harps B

Saturday, October 15th
Munster Junior Cup at 7.30pm
Roscrea United v BT Harps
FAI Youths Cup
Ballymackey v Clonmel Celtic 3pm
St Michael’s v Moneygall 3pm
Holycross v Lough Derg 3pm

Sunday, October 16th
Munster Junior Cup
Cloughjordan v Clodiagh Rgs 2pm
Portumna Town v Holycross 2pm
Thurles Town v Moneygall 11.30am
Premier Division League
Ballymackey v Borrisokane 2pm
Division 1 League
Borroway Rovers v Rearcross 11.30am
Nenagh Celtic B v Ardcroney 11.30am
Roscrea United B v Arra Rovers 11.30am
Division 2 League
Clodiagh Rangers B v Gurtagarry 11.30am
Templetuohy v Ballymackey B 11.30am
Borrisokane B v Ballywilliam 11.30am

Tipperary South & District League
Saturday, October 15th
FAI Youth Cup 1st Round
Cahir Park v Peake Villa 2.30pm
Ballymackey v Clonmel Celtic 2.30pm
St Michael’s v Moneygall 3pm
Holycross v Lough Derg
TSDL Youths Division 1
Two Mile Borris v Clonmel Town 2.30pm
TSDL Youths Division 2
Cashel Town v Burncourt Celtic 2.30pm
Kilsheelan United v Cullen Lattin 2.30pm
Cahir Park v St Nicholas 2.30pm

Sunday, October 16th
Munster Junior Cup 2nd Round
Galbally United v Clonmel Town 12pm
Wilderness Rovers v Tipperary Town 12pm
Cashel Town v St Michaels 3pm
St Nicholas v Cahir Park 3pm
Kilmanahan United v Clonmel Celtic 12pm
Clonmel Credit Union Premier League
Old Bridge v Two Mile Borris 12pm
Clonmel Credit Union Division 1
Redmonstown v St Michael’s 12pm
Kilsheelan United v Rosegreen Rangers 12pm
Vee Rovers v Bansha Celtic 3pm
Clonmel Credit Union Division 2
Donohill and District v Cashel Town 11.30am
Cullen Lattin v Mullinahone 3pm
Moyglass United v Slieveardagh United 12pm
Suirside v Burncourt Celtic 3pm
Clonmel Credit Union Division 3
Cahir Park v Ballyneale 12pm
Clonmel Town v Peake Villa 3pm
Killenaule Rovers v Bansha Celtic 3pm
Tipperary Town v Killusty 3pm