Fixtures Guide

The clock is ticking down to the quarter-finals of the Tipperary Water County Senior Hurling Championship

Brian McDonnell


Brian McDonnell


The clock is ticking down to the quarter-finals of the Tipperary Water County Senior Hurling Championship

Lar Corbett's Thurles Sarsfields face Borris-Ileigh on Saturday at Semple Stadium.

The clock is now well and truly ticking down to the quarter-finals of the Tipperary Water County Senior Hurling Championship which take place at Semple Stadium, Thurles this weekend.

Kilruane MacDonagh's v Killenaule

First up on Saturday, October 1st (throw-in 1.30pm) is the clash between Killenaule and Kilruane MacDonagh’s. Killenaule narrowly won their Roinn I group at the expense of Drom & Inch, Upperchurch-Drombane and JK Bracken’s to progress to their stage of the competition. They recently lost a humdinger of a South final to Mullinahone and although they have players of real quality in John O’Dwyer and Kieran Bergin you suspect that Killenaule will have to find their very best form to beat Kilruane on Saturday.

Meanwhile the MacDonagh’s were left heart-broken when losing the recent North final to Kiladangan, but Kilruane responded magnificently to that set back when walloping Carrick Swan on Sunday last (5-27 to 0-6) - Kilruane achieved that feat without the services of Justin Cahill.

You would have to fancy Kilruane for this one, but only narrowly.

Verdict: Kilruane.

Thurles Sarsfields v Borris-Ileigh

Saturday’s second game (3pm) features the clash between Borris-Ileigh and three in-a-row chasing Thurles Sarsfields. In the preliminary quarter-finals Borris-Ileigh, thanks to an outstanding performance from Dan McCormack, edged out Burgess. Borris-Ileigh finished second in their Roinn I group to Thurles Sarsfields having lost to the defending champions 1-11 to 2-17 in April.

Sarsfields lost out to Drom & Inch in the Mid championship, but have been preparing carefully and are, reportedly, ready for action. Indeed, it is hard to see Borris-Ileigh upsetting Thurles unless players like Brendan Maher can do something extraordinary.

Verdict: Thurles Sarsfields.

Clonoulty-Rossmore v Mullinahone

On Sunday (2pm) the clash between West champions Clonoulty-Rossmore and South champions Mullinahone truly whets the appetite. The respective sides are led by club stalwarts Philip Quirke and Paul Curran, but watch out here for the tactical battle when Donach O’Donnell and Darragh Duggan will pit their wits against one another.

Mullinahone won the South division thanks to a last-gasp free from Eoin Kelly and also edged out 2015 county finalists Nenagh Éire Óg during their Roinn I campaign, but Clonoulty-Rossmore might be the safer bet in this one. Clonoulty won the West final at their ease and will be eager to make up for lost time on this stage. If Philip Quirke’s men can keep tabs on Seán Curran then the West champions will find themselves in the final four.

Verdict: Clonoulty-Rossmore.

Drom & Inch v Kiladangan

Then, at 3.30pm on Sunday, the game of the weekend features the clash between North champions Kiladangan and a buoyed Drom & Inch team who enter this contest off the back or a narrow win over Mid champions Loughmore-Castleiney.

Drom & Inch lost the Mid final to Loughmore and endured some mixed form during their Roinn I campaign before seeing off Upperchurch-Drombane in a winner-takes-all clash.

In contrast Kiladangan have done all that has been asked of them this year. Dan Hackett’s men won a Roinn I group which featured Mullinahone, Nenagh Éire Óg and the Templederry Kenyons before placing North titles back-to-back; that campaign featured a notable final win over Kilruane. That said Kiladangan now face a Drom & Inch side which handed them a 5-13 to 1-15 beating in a one-sided 2015 quarter-final.

How Kiladangan get on in this game will illustrate how far Dan Hackett’s men have travelled since that disappointing defeat. Drom & Inch, however, still have plenty to offer this championship and you suspect that Séamus Callanan could cut loose on Sunday.

Verdict: Drom & Inch.


County Tipperary

Wednesday, September 28th
Tipperary Water County Minor A Football Championship Semi-Final
Clonakenny-Moneygall v Clonmel Commercials in Dr Morris Park @ 7.30pm ET

Saturday, October 1st
Tipperary Water County Minor B Hurling Championship Semi-Finals
Borrisokane v South Champions in Templetuohy @ 2pm ET
Gortnahoe-Glengoole v Cashel King Cormacs in Fethard @ 2pm ET
Tipperary Water County Minor A Hurling Championship Semi-Finals
Clonakenny-Moneygall v St Mary's Clonmel in Clonoulty @ 1pm ET
JK Bracken's Og v Knockavilla Kickhams in Holycross @ 2.30pm ET
Tipperary Water County Senior Hurling Championship Quarter-Finals
Killenaule v Kilruane MacDonagh's in Semple Stadium, Thurles @ 1.30pm ET
Thurles Sarsfields v Borris-Ileigh in Semple Stadium, Thurles @ 3pm ET
Tipperary Water County Junior A Hurling Championship Quarter-Final
Clonoulty-Rossmore v Loughmore-Castleiney in The Ragg @ 3pm ET

Sunday, October 2nd
Tipperary Water County Intermediate Hurling Championship Preliminary Quarter-Finals
Thurles Sarsfields v Galtee Rovers-St Pecaun in Leahy Park, Cashel @ 12 noon ET
Ballinahinch v Carrick Davins in Holycross @ 12 noon ET
Lattin Cullen Gaels v Shannon Rovers in Templemore @ 12 noon ET
Gortnahoe-Glengoole v Newport in Moneygall @ 12 noon ET
Sean Treacy's v Cappawhite in Dundrum @ 3pm ET
Tipperary Water County Intermediate Football Quarter-Finals
Moyne-Templetuohy v Rockwell Rovers in Boherlahan @ 12 noon ET
Golden-Kilfeacle v Moycarkey-Borris in New Inn @ 12 noon ET
Tipperary Water County Senior Hurling Championship Quarter-Finals
Clonoulty-Rossmore v Mullinahone in Semple Stadium, Thurles @ 2pm ET
Kildangan v Drom & Inch in Semple Stadium, Thurles @ 3.30pm ET

Wednesday, October 5th
Tipperary Water County Senior Football Championship
Drom & Inch v Aherlow Gaels in Clonoulty @ 8pm ET
Galtee Rovers-St Pecaun v Cahir in New Inn @ 8pm ET
Tipperary Water County Intermediate Football Championship Quarter-Finals
South team v Inane Rovers in Dr Morris Park @ 7.30pm ET
Borrisokane v South team in Templetuohy @ 8pm ET

Mid Tipperary

Saturday, October 1st
Thurles Wholesale Cash & Carry Junior B Hurling Championship Semi-Final
Upperchurch-Drombane v Boherlahan-Dualla in Kickham Park, Thurles @ 3pm ET

Sunday, October 2nd
Thurles Wholesale Cash & Carry Junior B Hurling Championship Semi-Final
Clonakenny v Gortnahoe-Glengoole in Templetuohy @ 4pm ET

Saturday, October 8th
Jim and Anne Kennedy Junior A Football Final
Gortnahoe-Glengoole v Loughmore-Castleiney in Gortnahoe @ TBC

South Tipperary

Wednesday, September 28th
Clonmel Credit Union Intermediate Football Championship Play-Off
Grangemockler-Ballyneale v Father Sheehy's in Newcastle @ 8pm
Minor B Hurling Championship Semi-Final
Kilsheelan-Kilcash v Cahir in St Molleran's Carrickbeg @ 8pm ET

Friday, September 30th
Junior B Football League
Clonmel Commercials v Clerihan in Newcastle @ 8pm

Saturday, October 1st
Clonmel Credit Union Intermediate Football Championship Play-Off
Fethard v Father Sheehy'sin Cahir @ 4pm
Quirke Jewellers Junior A Hurling Championship Semi-Finals
Ballybacon-Grange v Grangemockler-Ballyneale in Monroe @ 2pm ET
St Patrick's v Skeheenarinky in Monroe @ 3.30pm ET

Sunday, October 2nd
Clonmel Oil Senior Football Championship Final
Clonmel Commercials v Cahir in Kilsheelan @ 3pm ET
Chadwicks Minor A Hurling League
Ballingarry v Carrick Swans in Fethard @ 12 noon

West Tipperary

Friday, October 30th
Junior B Football Championship
Solohead v Arravale Rovers in Cappawhite @ 8.15pm ET

North Tipperary

Saturday, October 1st
Watch Centre Junior A Hurling Championship Final
Nenagh Éire Óg v Kiladangan in Portroe @ 3pm

Post-Primary Schools

Wednesday, September 28th
Corn an Rianaigh (Under-16.5A Hurling)
Árdscoil Rís v Nenagh CBS in Newport @ 1.30pm
Under-16.5E Hurling
Coláiste Mhicil, Sexton St v Colaiste Mhuire Durlas in Dundrum @ 12.30pm
Corn Eamainn Ui Dhonnchu (Under-15B Football)
Clonakilty Community College v Abbey CBS in Watergrasshill @ 12.30pm
Corn Eamainn Ui Mhairtin (Under-15C Football - North)
Nenagh CBS v St Mary's Newport in Dolla @ 1.30pm

Thursday, September 29th
Corn an Dara Ui Dhonabhain (Under-16.5C Hurling)
Douglas Community School v St Mary's Newport in Kildorrery @ 1pm


Saturday, October 1st
Ulster Bank League Division 2A
Cashel RFC v Galway Corinthians in Spafield @ 2.30pm
Highfield v Nenagh Ormond in Woodleigh Park @ 2.30pm

Sunday, October 2nd
Munster Junior League Division 1
Clanwilliam v Kilfeacle and District in Clanwilliam Park @ 2.30pm
Old Christians v Clonmel in Rathcooney @ 2.30pm
Munster Junior League Division 2
Waterpark v Thurles in Ballinakill @ 2.30pm


North Tipperary & District League

Friday, September 30th
FAI Junior Cup at 7.30pm
Rearcross v Clodiagh Rangers

Saturday, October 1st
Division 2 League at 7.30pm
Rearcross B v Ballywilliam

Sunday, October 2nd at 3pm
FAI Junior Cup
Cullen Latin v Holycross
Clonmel Town v Portumna Town
BT Harps v Tipperary Town
Moneygall v Donohill & District
Cloughjordan v Roscrea United
Ballymackey v Vee Rovers
Wilderness Rovers v Thurles Town
St Michael’s v Borrisokane
Nenagh Celtic v Two-Mile-Borris
Division 1 League at 11.30am
Borroway Rovers v Roscrea United
Nenagh Celtic B v Arra Rovers
Division 2 League ay 11.30am
Templetuohy v Clodiagh Rangers B
Gurtagarry v Borrisokane B
Ballymackey B v BT Harps

Tipperary South & District League

Saturday, October 1st
Munster Youth Cup
Two Mile Borris v St Michael's @ 2.30pm
Clerihan v Cullen Lattin @ 2.30pm
St Nicholas v Kilsheelan United @ 2.30pm
Clonmel Town v Cashel Town @ 2.30pm
Youth League Division 1
Clonmel Celtic v Cahir Park @ 2.30pm
Youth League Division 2
Burncourt/Vee v Cahir Park B @ 2.30pm

Sunday, October 2nd
FAI Junior Cup
Cullen Lattin v Holycross FC @ 3pm
Clonmel Town v Portumna Town @ 3pm
Bansha Celtic v Cashel Town @ 12 noon
Redmondstown v Kilsheelan United @ 12 noon
BT Harps v Tipperary Town @ 3pm
Moneygall v Donohill and District @ 3pm
Ballymackey FC v Vee Rovers @ 3pm
Wilderness Rovers v Thurles Town @ 12 noon
St Michael’s v Borrisokane @ 12 noon
Peake Villa v Kilmanahan United @ 3pm
Nenagh Celtic v Two Mile Borris @ 3pm
Rosegreen Rangers v Glengoole United @ 3pm
Mullinahone v Cahir Park @ 12 noon
Clonmel Credit Union Premier League
Clonmel Celtic v Galbally United @ 3pm
Clonmel Credit League Division 1
St Nicholas v St Michael’s @ 3pm
Clonmel League Division 2
Suirside v Cashel Town @ 3pm
Burncourt Celtic v Slieveardagh United @ 3pm
Clonmel Credit Union Division 3
Tipperary Town v Peake Villa @ 12 noon
Clonmel Town v Killusty @ 12 noon
Cahir Park v Bansha Celtic @ 3pm
Shield Division Three Quarter-Final
Killenaule Rovers v Ballyneale @ 12 noon