Fixture Guide

Cashel's clash with Nenagh promises a tasty affair in an action-packed weekend of Tipperary sport

Brian McDonnell

Reporter:

Brian McDonnell

Email:

bmcdonnell@tipperarystar.ie

Cashel's clash with Nenagh promises a tasty affair in an action-packed weekend of Tipperary sport

The Thurles RFC team which launches its Munster Junior League Division 2 campaign this Sunday.

There is, of course, plenty of GAA and soccer action to catch the eye in Tipperary this weekend, but watch out too for the Ulster Bank League Division 2A clash on Friday, September 23rd between local rivals Nenagh Ormond and Cashel RFC at New Ormond Park (7.30pm) in what promises to be a tasty encounter.

The cream of Ireland's domestic rugby talent returned to action last weekend. On Saturday there were mixed results for the Tipperary teams in Division 2A - Nenagh Ormond travelled to Belfast Harlequins and won impressively (28-17) while Cashel RFC lost at home to Malone 13-21. You could find yourself in a pretty deep hole quiet quickly in this division and so you would expect Cashel RFC to come out fighting when they face Nenagh Ormond on Friday. Indeed, the Cashel lads will be nourished by warm memories of the contests between the sides last season.

Cashel RFC did the double on Nenagh Ormond during the 2015-16 season when winning 15-3 at home against their rivals and then, famously, 11-6 in Nenagh. Both of those contests were something to savour and all intending to travel on Friday night are asked to get to Lisatunny in plenty of time for the 7.30pm start.

Please read on all of your rugby, soccer and GAA fixtures.

RUGBY FIXTURES

Friday, September 23rd
Ulster Bank League Division 2A
Nenagh Ormond v Cashel RFC
in New Ormond Park @ 7.30pm

Sunday, September 25th
Munster Junior League Division 1
Clonmel v Bandon
in Clonmel @ 2.30pm
Kilfeacle & District v Abbeyfeale
in Kilfeacle @ 2.30pm
Richmond v Clanwilliam
in Richmond Park @ 2.30pm
Munster Junior League Division 2
Thurles RFC v Kinsale
in Thurles @ 2.30pm

GAA FIXTURES

County Tipperary

Saturday, September 24th
County Senior Hurling Relegation
Moyne-Templetuohy v Silvermines
in Borrisoleigh @ 4pm
Tipperary Water County Minor B
Football Championship Semi-Final
Borrisokane v Kilsheelan-Kilcash
in Boherlahan @ 2pm ET
Tipperary Water County Minor A
Football Championship Semi-Final
JK Brackens Óg v Galtee/Golden
in Drombane @ 4.15pm ET

Sunday, September 25th
County Senior Hurling Relegation
Moneygall v Knockavilla Kickhams
in Templetuohy @ 1.30pm
Tipperary Water County Senior
Hurling Championship
Kilruane MacDonagh’s v Carrick Swans
in Holycross @ 1.45pm ET
Borris-Ileigh v Burgess
in Dolla @ 3pm ET
Mullinahone v Ballina
in Templetuohy @ 3pm ET
Drom & Inch v Loughmore-Castleiney
in Holycross @ 3.30pm ET
Tipperary Water County Minor B
Football Championship Semi-Final
Upperchurch-Drombane
v Cashel King Cormacs
in Clonoulty @ 12 noon ET

Wednesday, Sept. 28th
Tipperary Water County Minor A
Football Championship Semi-Final
Clonakenny-Moneygall v Clonmel Commercials
in Dr Morris Park @ 7.30pm ET

Mid Tipperary

Saturday, September 24th
Roskeen Construction Junior A Hurling
Championship Final
Holycross-Ballycahill v Loughmore-Castleiney
in The Ragg @ 5pm ET

Sunday, September 25th
Jim and Anne Kennedy Junior B Football
Championship Semi-Final
Boherlahan-Dualla v Moycarkey-Borris
in Littleton @ 12 noon ET

West Tipperary

Saturday, September 24th
O'Dwyer's Steel Under-21A Hurling Championship
Cappawhite-Sean Treacy's v Arravale Rovers
in Bansha @ 5pm ET

Sunday, September 25th
Rea Clarke Hennessy Intermediate
Football Championship Final
Rockwell Rovers v Golden-Kilfeacle
in Dundrum @ 1.30pm ET
Rea Clarke Hennessy Senior
Football Championship Final
Galtee Rovers-St Pecaun v Aherlow Gaels
in Dundrum @ 3pm ET

South Tipperary

Friday, September 23rd
Junior B Football League
Clonmel Commercials v Clerihan
in Newcastle @ 8pm

Saturday, September 24th
Martins Fruit & Veg Intermediate
Hurling Championship Final
St Mary's Clonmel v Carrick Davins
in Monroe @ 4pm ET
Chadwicks Minor A Hurling League
Mullinahone v Carrick Swans
in Ned Hall Park @ 3pm
Clonmel Credit Union Intermediate
Football Championship Play-Off
Fethard v Grangemockler-Ballyneale
in Ballingarry @ 4.30pm ET
Quirke Jewellers Junior A
Hurling Championship Quarter-Final
St Patrick's v Killenaule
in Fethard @ 2.30pm ET

Sunday, September 25th
Chadwicks Minor A Hurling League
Moyle Rovers v Grangemockler-Ballyneale
in Kilsheelan @ 12 noon
Killenaule v Ballingarry
in Cloneen @ 12 noon
Minor B Hurling Championship Quarter-Final
Carrick Davins v Knockmealdown Gaels
in Clonmel Sportsfield @ 1.30pm ET
Quirke Jewellers Junior A Hurling
Championship Quarter-Final
Ballybacon-Grange v Cahir
in Clonmel Sportsfield @ 3pm ET

Wednesday, Sept. 28th
Clonmel Credit Union Intermediate
Football Championship Play-Off
Fethard or Grangemockler-Ballyneale
v Father Sheehy's
in Newcastle @ 8pm

North Tipperary

Saturday, September 24th

Ger Gavin North Tipperary Minor A

Hurling Championship Final

Kiladangan v Clonakenny-Moneygall

in MacDonagh Park, Nenagh @ 4.30pm

Intermediate Football Final
Inane Rovers v Borrisokane
in Ballingarry @ 5pm ET

Sunday, September 25th
Watch Centre Junior B
Hurling Championship Final
Newport v Portroe
in Kilcolman @ 4pm ET

SOCCER

North Tipperary & District League

Saturday, September 24th
Youths League Group A at 3pm
Borrisokane v Ballymackey
Lough Derg v Nenagh Celtic
Youths League Group B at 3pm
Arra Rovers v Silvermines
BT Harps v Holycross

Sunday, September 25th
Munster Junior Cup 1st Round
Roscrea United A v Roscrea United B 2.30pm
Rearcross v Portumna Town 2.30pm
Holycross v Borrisokane 2.30pm
Thurles Town v Ballymackey 11.30am
Nenagh Celtic v BT Harps 2.30pm
Lough Derg v Clodiagh Rangers (Prov)
Division 1 League
Moneygall v Ardcroney 11.30am
Borroway Rovers v Arra Rovers 11.30am
Division 2 League
Cloughjordan B v Borrisokane B 11.30am
Ballymackey B v Clodiagh Rgs. B 2.30pm
Gurtagarry v Rearcross B 11.30am
BT Harps B v Templetuohy 11.30am

Tipperary South & District League

Saturday, September 24th
Youths Division 1
Cahir Park v St Michaels, 2.30pm
Clerihan v Clonmel Town, 2.30pm
Peake Villa v Clonmel Celtic, 2.30pm
Youths Division 2
Burncourt Celtic v Kilsheelan
United, 2.30pm
Cullen Lattin v St Nicholas, 2.30pm
Cashel Town v Cahir Park, 2.30pm

Sunday, September 25th
Munster Junior Cup 1st Round
Galbally United v Killenaule Rovers, 3pm
St Michael’s v Kilsheelan United, 12pm
Old Bridge v Wilderness Rovers, 12pm
Mullinahone v St Nicholas, 3pm
Donohill and District v Clonmel Town, 3pm
Cashel Town v Redmondstown, 3pm
Clonmel Credit Union Division 1
St Michael’s v Rosegreen Rangers, 3pm
Clonmel Credit Union Division 2
Cullen Lattin v Burncourt Celtic, 12pm
Clonmel Credit Union Division 3
Ballyneale v Killusty, 11am
TSDL Shield Division 1 Semi-Final
Cahir Park v Bansha Celtic, 3pm
TSDL Shield Division 2 Quarter-Final
Suirside v Slieveardagh United, 3pm
Cashel Town v Moyglass United, 12pm
TSDL Shield Division 3 Quarter-Final
Cahir Park v Tipperary Town, 12pm
Kilmanahan United v
Bansha Celtic, 12pm
Peake Villa v Clonmel Town, 3pm